''O'NUN ÜMMETİNDEN OL''

Mevlid; doğum zamanı demektir.Hicri Rebuu-l evvel ayının 12. gecesi Mevlid Kandilidir. Dolayısıyla Fahri Kainat Efendimizin doğum yıl dönümü. Peygamber efendimizin ,doğum günü bütün Müslümanların bayramıdır.Onun doğduğu çağda  dünyanın her tarafında cehalet,zulüm ve ahlaksızlık almış yürümüştü.Allah inancı unutulmuş,insanlık korkunç  ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti.

          Peygamberimizin tebliğ ettiği İslam dini ile dünya aydınlandı , kalpler nurlandı gönüller huzura kavuştu , O'nun doğumu ile insanlık  çok hayırlı ve mübarek bir başlangıca adım attı. Şanlı Peygamberimizin dünyaya teşrifinin her yıl dönümü Müslümanlar arasında yüzyıllardan beri  büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. Hz. Peygember'i sevmek,her mü'min için gerekli taatlardan  biridir.Zira sevgili Peygamberimiz(s.a.v),Buhari ve Müslim'in Enes  b.Malikten rivayet ettikleri hadislerinde şöyle buyurmaktadır:

''Sizden birinize Ben ,annesinden, babasından,çocuklarından,ve bütün insanlardan daha sevimli olmadığım müddetçe tam iman etmiş olmaz.''Buyurmuşlardır. Hiç şüphe yok ki Allah sevgisinden sonra sevgiye en layık olan peygamber sevgisidir zira yüce Allah bir ayet-i kerimede HZ.Peygamber'e hitaben şöyle buyuruyorlar; ''(ey habibim) De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki  Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.''

Bu vesile ile yolumuz, yaşantımız,ahlakımız,davranışımız  hep sevgi ve muhabbet üzerine, zulümden uzak bir dünya olsun dikek ve temennileriyle üyelerimizin, meslekdaşlarımızın,hemşehrilerimizin ve bütün alem-i İslam'ın MEVLİD KANDİLİNİ kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.                                               

 

             Ahmet GÜZEL
Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası
 (DİVA-SEN) Aydın İl Mali Sekreteri.


Sosyal Medyada Paylaş