24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

DİVA-SEN Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

Genel başkan ÇOPURSUZ’un mesajı; 

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN 

Eğitim ordumuzun neferleri ve geleceğimizin mimarları olan Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun. 

Esasında ne kadar yaldızlı kelimeler ve cümlelerle anlatılmaya çalışılsa da, değerleri anlatılamayacak, ne kadar imkânlar tanınsa da hakları ödeşilemeyecek olan Öğretmenlerimiz ile ilgili Hz.Ali (ra)’nin söylemiş olduğu “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözlerinin karşılığı, bahse konu hususun en net ifadesi olduğunu görüyoruz. İlim ve irfanlarıyla nesilleri eğiten ve geleceğimizin daha müreffeh ve aydınlık olması adına adeta kendilerini kurban eden elleri öpülesi öğretmenlerimizin anılması ve gündem yapılması için 365 gün içerisinde sadece bir günü ayırmak elbette eksik kalır. Oysa eğitim ve öğretimin süresi kesinlikle sınırlı olmayıp, bu sürecin bir bölümü okul sıralarında, bir bölümü yazılan kitaplarla ve geriye kalan bölümleri ise yine öğretmenlerimizin öğretmiş oldukları bilgiler ışığında devam etmektedir. 

Bununla birlikte,  ülkemizde görev yapan öğretmenlerimizle diğer ülkelerde görev yapan öğretmenlerin sahip oldukları özlük, mali ve sosyal hakları mukayese ettiğimizde, maalesef cennet yurdumuzda canhıraş bir şekilde görev yapan öğretmenlerimizin eşit haklara sahip olmadıkları kendiliğinden ortaya çıkacaktır. 

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı görev yapan Kur’an Kursu Öğreticileri hocalarımız da aynı şekilde özlük, mali ve sosyal haklardan kısıtlı olarak faydalanmaktalar. Filhakika, MEB’e bağlı öğretmenlerimize oranla daha fazla kitlelere hitap eden Kur’an Kursu Öğreticisi hocalarımızın muhatap oldukları kesimler sadece belirli yaş gruplarından değil, amiyane tabirle yediden yetmiş’e varıncaya dek eğitim ve öğretimlerine yönelik görev yapmaktalar. Ayrıca ailelerinde, evliliklerinde, sair yaşantılarında problemler yaşayan Kur’an Kursu öğrencilerinin dertleriyle ilgilenip onlara manevi destek veren Kur’an Kursu Öğreticileri hocalarımızın da gündem yapılarak özlük, mali ve sosyal haklarında birtakım düzenlemelere gidilmesi zaruri hal almıştır. Diğer taraftan yine Diyanet İşleri Başkanlığımızca ihtiyaç odaklı çalıştırılan Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri hocalarımızın ise seslerinin duyulmasına ve problemlerinin biran önce çözüme kavuşturulmasına ihtiyaç vardır. 

Elhasıl, Diva-Sen ailesi olarak 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, görevde olanlara üstün başarılar, emekli olanlara sağlık ve afiyetler, vefat etmiş olanlara rahmetler temenni ederiz.  Ayrıca,  Kur’an Kursu Öğreticileri hocalarımızın unvanının Kur’an Kursu Öğretmeni, Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri hocalarımızın ise biran önce hak ettikleri ve istedikleri taleplerine nail olmalarını dileriz.  

Mustafa ÇOPURSUZ 

Diva-Sen Genel Başkanı 

Sosyal Medyada Paylaş