DİVA-SEN; SESSİZLERİN SESİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı Taşra Teşkilatlarında görev yapan Şube Müdürleri seslerinin duyulmasını istiyor.

“Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan 6 Haziran Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, 3 bin 600 ek gösterge çalışmasının sadece 4 meslek grubu için değil, bütün memurları kapsayacak şekilde yapıldığını, tüm memurların ek göstergelerinin 600 puan artırıldığını, şube müdürü, ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin ek göstergesinin 2 bin 200'den 3 bine çıkarılacağını, bu artışların halen emekli olan kamu görevlilerinin maaşlarına da yansıtılacağını ifade etti.

Anlaşılan o ki 3 bin ek göstergeye layık görülen kamudaki şube müdürlerinin hiyerarşide 3 bin 600 ek gösterge verilen grupların üzerinde olduğunu kimse anlamak istemiyor. 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bir üst kadronun ek göstergesi 3 binden, 3 bin 600’e çıkarılırken şube müdürleri 2 bin 200'de bırakılmıştı. Bu sefer mağduriyet giderilir, yapılan yanlışlık düzeltilir diye beklenirken yine müdürler görmezden gelinmiş oldu.

Şube müdürleri, makam/görev tazminatı almayan, kurumuna göre maiyetinde çalışan mimar, mühendis, istatistikçi, din görevlisi, hemşire, programcı, çözümleyici, araştırmacı, Şef, VHKİ, memur kadrolarında görev yapan personelin ek göstergesinden daha düşük veya eşit olan tek yöneticidir. Yapılan düzenleme ile hiyerarşik düzende disiplin amiri olduğu sevk ve idareden yapılan işin kontrol ve sorumluluğunu üstlendiği konumun ek göstergesi astlarından daha düşük kalmış oldu.

Şube müdürlerinin mevcutta ek göstergesi 2 bin 200 idi. Beklenti 3 bin 600 ek gösterge ile makam ve görev tazminatı idi.

Açıklanan o ki, şube müdürlerinin ek göstergesi 3 bine yükseltildi. Bu durumda şube müdürlerinin sadece ek gösterge aylıkları 150 TL arttı. 2  bin 200 ek gösterge ile 3 bin ek göstergenin özel hizmet aylığı yüzdesi % 85. Ek gösterge 3 bin olunca özel hizmet aylığında da bir artış olmadı. Zaten makam ve görev tazminatları yoktu. İşte hazırlanan düzenleme ile şube müdürü emeklisinin ek gösterge aylığında sadece 150 TL artış oldu. Amiri olduğu memurun ek göstergesi 2 bin 200 den 600 puan artışla 2 bin 800 oldu.(Dört meslek grubunun haricindekiler) Memurun ek gösterge aylık artışı ile şube müdürü ek gösterge aylık artışı arasındaki fark ise 37 TL oldu. Tam bir fiyasko ve hayal kırıklığı resmen!

Şube müdürleri olarak bunun için şu an çok büyük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Ve de çok üzgün ve çok kızgınız. Ama umutsuzluğa kapılmanın sırası değil. Bu çalışmanın birde Meclis ayağı var. Her şey bitmedi daha. Meclisteki çalışmada, beklentilere uygun sonuçların çıkması için birlik olma zamanı, hak arama zamanı ve en önemlisi hak ettikleri itibara kavuşmanın zamanı”…

Kamuoyuna saygılarımızla 

DİVA-SEN GENEL MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaş