Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ, 2020 yılını değerlendirdi. Genel Başkan ÇOPURSUZ’un değerlendirmesi

2020 OKULUNU BAŞARI İLE BİTİREBİLDİK Mİ?


(Ey müminler!)Yoksa siz, sizden önce gelip geçenlerin başına gelenlerin benzeri sizin de başınıza gelmeden cennet'e gireceğinizi mi sandınız?! Onlara yoksulluk ve sıkıntı öylesine dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki nihâyet peygamber ve beraberindeki müminler, 'Allah'ın yardımı ne zaman gelecek?' demişlerdi. İyi bilin ki, Allah'ın yardımı yakındır.' (Bakara, 2/214) ayeti kerimesi aslında tüm insanlığa çok önemli bir uyarıda bulunmaktadır. Nitekim tüm insanlığın atası ve ilk Peygamber Hz.Adem (as)’den günümüze kadar tarihe bakıldığında, ademoğlunun üzerinde çok evreler geçmiş, bazen zaferler elde edilmiş bazen yenilgiler, afetler yaşanmış, salgın hastalıklar peyda olmuş, zamanın ilim ve bilim insanları gecesini gündüzüne katarak virüsten kurtulmanın çarelerini aramışlardır. Filhakika daha önce tüm insanlığı kuşatan mikrobik hastalıkların yıllar sonra tedavisi bulunabilmiştir. Ancak gerekli aşılar bulununcaya kadar on binlerce insan hayatını kaybetmiştir. 

Bu noktadan hareketle 2020 yılının başından sonuna kadar tüm insanlığı etkisi altına alan ve çıkış yeri Çin’in Vuhan kenti olarak bilinen coronavirüs, covıd-19, dünya geneli bir milyona yakın insanın mezkur virüse bağlı sebeple vefat etmesine neden oldu. Nasıl olduğu ve ne şekilde insandan insana sirayet ettiği henüz tam olarak tespit edilemeyen virüsü tesirsiz hale getirmek ve insanlığın rahat bir nefes alması adına bilim insanları, laboratuvar çalışmalarına başlamış ve hala sonuca etki etmek için geceli gündüzlü çalışmalarına devam etmektedir.

Lakin aslolan tüm bu olaylardan ders çıkarmaktır. İşte asıl üzerinde durulması gereken hususun bu olması gerektiğine inanıyoruz.


Her şeyden önce düçar olunan virüs, günlük yaşantımızı etkilediği gibi, insani gereksinimimiz olan hemen hemen tüm değerlerimizin elimizden alınmasına sebep olmuştur.

İki dostun birbirine sarılamadığı, ellerini dahi sıkamadığı, anne-baba, eş-akraba, arkadaş ziyaretlerinin bitmesine neden olduğu, cenazelerin öksüz, düğünler kimsesiz, üzüntüler ve sevinçlerin sadece uzaktan uzağa paylaşılır hale geldiği ortada. Bununla birlikte Camilere koşan mütedeyyin kesim, sırf virüsten korunmak düşüncesiyle  camilerden uzak kalma anlayışı içerisine girdi. Evde kal, hayat eve sığar denildi fakat bu sefer de bazı aile bireyleri bunu kazanç haline getirirken, bazıları ise bir daha bir araya gelmemek üzere ayrılık buhranları yaşadı. Okullar kapatıldı, eğitim online olarak devam etti ancak gerçekten fayda elde edildi mi? muamma. Kibir, enaniyet ve kendisini çok güçlü gören sözüm ona ebleh bir takım insanlar, gerçekten çok zayıf ve çaresiz olduklarını inşallah anlamış oldular.

O halde söz konusu virüsün tüm değerlerimizi elimizden aldığından hareketle her birey üzerine düşen dersi çıkarmalı, sebep ne olursa olsun dini ve milli değerlerimizden uzaklaşmadan, geleceğimizi O’nun emir ve tavsiyeleri doğrultusunda dizayn etme sayu gayreti içerisine girmeli ve her iki dünyamızı da mamur etme çabasında olmalıyız.

Temennimiz odur ki, tüm bu yaşadıklarımızdan ibret alıp, dersine çok iyi çalışan ve 2020 yılı okulunu başarıyla bitirenlerden olmamız dileklerimizle.

Mustafa ÇOPURSUZ

Sosyal Medyada Paylaş