Mİ’RAC, SIKINTILARIN SONUNDA VUKU BULMUŞTU

Mİ’RAC, SIKINTILARIN SONUNDA VUKU BULMUŞTU

Mİ’RAC, SIKINTILARIN SONUNDA VUKU BULMUŞTU
21 Mart 2020 - 12:10

Müşriklerin eza ve cefaları sürekli artıyor, Hz. Peygamber Efendimiz (sav)’in gözü dönmüşlere karşı destekçisi olan amcası Ebu Talib, hanımı  Hz. Hatice, oğlu İbrahim vefat etmiş ve akabinde Taif yolculuğunda düçar olmadığı sıkıntı kalmamış....  Senei hüzün iyice kendisini hissettirmeye başlamış, dayanılacak güç kalmamış adeta. Yüce yaradana şirk koşan Mekke müşriklerini tevhit akidesi etrafında toplamak amacıyla onları huzura, saadete, insan olmaya davet eden rahmet ve mağfiret peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (sav)’yı ellerinde gelse bir kaşık suda boğacaklar. Azgınlaşan ve canavarlaşan Mekke müşrikleri, yaşadıkları çirkefliklerle övünür duruma gelmiş ve taşa, ateşe, helvaya ve kendi elleriyle yaptıkları putlara tapmayı bir üstünlük, bu inançlarında baz geçirip müstakim olan yola davet eden elçiyi atalarının dinine ihanet etmekle suçladılar. Gayri hal dayanılmaz noktaya gelmişti ki, kendisine eza ve cefa veren Taifliler halkında beddua yerine dualarda bulunmayı tercih etmişti. İşte bu noktada, habibinin üzüntüsünü felaha, sıkıntılarından kurtarıp huzura davet için İsrai yolculuğunu oradan da Mi’rac hediyesini bahşeden Allah Teala, Rasulü Hz. Muhammed Mustafa (sav)’yı böylece huzuruna kabul ediyor ve sevindiriyordu.
Dolayısıyla, bugün Cumartesi, 21 Mart 2020, yani Mi’rac mucizesinin gerçekleştiği gece. Lakin İslam Dininin simgesi ve müntesiplerinin toplandığı camiler toplu ibadete kapalı. Dünya genelinde vuku bulan  salgın bir virüs nedeniyle  bırakın topluluğu iki kişinin dahi kendi aralarında mesafeli durmayı gerektiren bir durum söz konusu. Herkesin kulağı pür dikkat kesilmiş, sürekli virüs ile ilgili haberler takip edilmekte, sürekli tedbirler anlatılmakta, elhasıl insanlık alemi perişan bir halde. 
Elbette bu durumları çok iyi okumak gerekmekte. Zira bu bir işaret, merhameti, diyerkamlığı, paylaşmayı ve sevgiyi-saygıyı ön plana çıkartmamız için bir ikaz ve uyarı olsa gerek. Bakın Cuma namazı kılınamadı tedbir amaçlı, vakit namazları dahi kılınamıyor bulaşıcı virüs nedeniyle. Olabilir ki, salgın bir afet halini alır ve o zaman topyekün ölümler artmış olur.
O halde bugün Mi’racı öyle değerlendirelim ki; evlerimizde ailecek dua ve ibadet edelim, göz yaşlarıyla bu ve her türlü sıkıntılarımızdan kurtulmak için yalvarıp yakaralım yüce Mevlamıza. Umulur ki, Hz. Peygamber Efendimiz (as) misali Mi’rac esinlikleriyle huzura ereriz. Çünkü bugün insanlık alemi cidden çok zor durumda.
Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin ve din kardeşlerimizin Mi’rac kandilini tebrik eder, biran önce corona virüsten kurtulmamıza vesile olmasını dilerim.

Mustafa ÇOPURSUZ
Genel Başkan

Bu haber 161 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum